Jak se obléct na kolo v chladném počasí
Chladnější dny jsou tady a proto je potřeba pozorně vybírat oblečení, abychom si vyjížďku na kole užili. V tomto článku se dozvíte jaké oblečení je vhodné použít pokud teploty začnou klesat.
V chladných dnech vyražte na kolo v teplejším oblečení a vrstvěte. Se správnou kombinací oblečení docílíte tepelného komfortu a pocitu sucha i v chladných podmínkách. Na kole se rychle zahřejete a zapotíte, takže vybírejte prodyšné materiály, které snadno odvádí pot, ale zároveň v nich nepromrznete.
Materiály u termoprádla dělíme na dvě velké skupiny: syntetiku a merino.
Ze syntetických materiálů doporučujeme TruDri, který skvěle větrá. Nebo DriRelease, ten je díky kombinaci s bavlnou příjemnější na tělo. Oba najdete pod značkou Fox racing.
Druhou možností je merino vlna, kterou ocení ekologicky smýšlející lidé.
Co rozhoduje u výběru oblečení?
Na kolo se oblečte o něco méně než je pocitová teplota. Počítejte s tím, že se během chvíle zahřejete. Pokud jste příliš navlečení, propotíte vše během prvního zdolávání kopce a pak vám bude zima.
Vrstvěte. Zvolte si několik tenkých sbalitelných vrstev a během výletu dle náročnosti terénu oblečení odhazujte nebo oblékejte.
Výběr oblečení nezávisí pouze na venkovní teplotě, ale i na profilu plánované trasy. Na rovnějších úsecích budete vystaveni většímu náporu studeného vzduchu, a proto oblékněte zateplenou bundu.
V kopcovitém trailu se naopak zapotíte, zvolte si tedy tenčí vrstvy, které můžete odhodit a pro jízdu z kopce sbalte lehkou větrovku.
Jak se obléct pro konkrétní počasí?
Konec léta
Při teplotách 15–20 °C doplňte klasické letní oblečení o termo triko. Během chladnějších dnů se hodí cyklistický dres s dlouhým rukávem. Případně doplňte dres s krátkým rukávem o zateplené návleky, které obléknete dle počasí. Před podzimními slabšími deštíky vás ochrání větrovka nebo lehká bunda. Většinu sbalíte do malé kapsy.
Přituhuje
Nižší teploty do 10–14 °C vyžadují větší míru zateplení. Jako první vrstvu použijte zateplený cyklistický dres. Ty bývají vyrobené z funkčních elastických materiálů, které rychle odvádí pot a vlhkost od pokožky. Jsou příjemné na dotek a zaručují maximální komfort při jízdě na kole.
Aby vám nezáblo na nohy, oblečte dlouhé cyklistické kalhoty nebo doplňte kraťase o funkční termo spodky.
Velmi chladné počasí
V tomto počasí už musíte použít více technických vrstev, ideálně v kombinaci merino termoprádla s větší gramáží a zimní cyklistickou bundu. Ty jsou v zásadě nepromokavé, větruodolné, izolují, jsou termoregulační a zateplené hrubším flísem. Každý výrobce nabízí a používá různé technologie, které tyto vlastnosti zaručí. Mezi ně patří například DWR (Durable Water Repellent) nebo Nanoloft.
Nezapomeňte na zateplené kalhoty (můžete použít i merino spodky), zimní cyklo rukavice, čepice s funkcí wind stop, nákrčníky, teplé ponožky z merino vlny a na speciální zimní tretry nebo cyklo tretry doplněné o návleky.
Bez termoprádla ani ránu
Termoprádlo nemusíte dlouze představovat. Při nižších teplotách jej oblékněte pod dres, případně místo dresu.
U nás najdete funkční prádlo z merino vlny, která neškrábe, dobře odvádí pot, drží optimální teplotu a je navíc odolné proti zápachu. Oblékněte jej na tělo jako první vrstvu a nosit jej můžete prakticky celoročně.
Termoprádlo dělíme podle hřejivosti, tj. tloušťky materiálu – gramáže. Letní termoprádlo má gramáž do 140g/m2, univerzální první vrstva se pohybuje mezi 150–200 g/m2 (ideální pro sport) a zimní oblečení má gramáž 200–260 g/m2.
Našimi českými stálicemi jsou značky Sensor nebo Lasting. Letos jsme vsadili na progresivní novozélandskou značku Mons Royale, zaměřující se na cyklistiku. Typická je pro svoje nápadité designy termoprádla, dresů a cyklokraťasů z merina.
Nezapomínejte ani na doplňky z funkčního prádla jako jsou čepice, multifunkční šátky a merino ponožky.